BLOG

Agnieszka

Czerwińska

BLOG

 Wróć

10 marca 2023

Dusze Wolności autorstwa Igi Szelest

Booktour - recenzja Cezarego Dąbkowskiego Agnieszka Czerwińska Pokój Nadziei

Piszę, czytam i recenzuję książki dla Was czytelnicy.

Na moim blogu znajdziesz tematykę poświęconą książką, rzeczywistości wydawniczej i wydarzeniom z mojego świata.

Serdecznie dziękuję Ci za odwiedzenie mojej strony, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj informację jakich poszukujesz.

Udanej lektury.

 

 

Dusze Wolności autorstwa Igi Szelest

 

Moi drodzy, dziś się trochę rozpiszę gdyż miałam przyjemność przeczytać niezwykłą książkę pt. Dusze Wolności autorstwa Igi Szelest. To niezwykła historia Filipa żyjącego w trudnych czasach walki nie tylko o niepodległość Polski, lecz i walki z demonami własnej przeszłości.
Historię głównego bohatera zaczynamy już w prologu w roku 1900 gdzie jest świadkiem jak carscy żołnierze katują Polaka. Człowiek ten mimo bólu, poniżenia i poważnych ran zachowuje przy siedmioletnim chłopcu ogromny spokój i stara się nie zdradzać strachu. Zostaje zamordowany z zimną krwią przez żołnierzy. Śmierć tego człowieka wstrząsa chłopcem na tyle, że postanawia nigdy nie stać się taki sam jak ci oprawcy, ale też jego ojciec Vladimir, który zmuszał chłopca do przyglądania się egzekucji. W prologu pojawia się również matka chłopca, która działa w podziemiach i pomaga buntownikom, to dzięki niej Filip jest wstanie wytrwać w swoim postanowieniu. I tak płynnie autorka przechodzi z prologu do pierwszego rozdziału czyli teraźniejszości. Minęło jedenaście lat od wydarzeń przedstawionych w prologu nasz bohater ma w obecnej chwili 18 lat. Służy obecnie w carskim wojsku już w wieku szesnastu lat zdał maturę. Posiada dobrych przyjaciół Tomasza oraz Sarę. Dzięki autorce możemy zobaczyć, iż nawet w tak trudnych czasach życie nadal normalnie się toczy. Tomasz przyjaciel Filipa stara się zdać maturę, Sara szuka pracy bezskutecznie a nasz bohater trwa w swoim postanowieniu z dzieciństwa. Niestety jego relacja z ojcem wygląda na zasadzie relacji z wyższym stopniem wojskowym – jest surowa i pozbawiona uczuć, przynajmniej takie ma sprawiać wrażenie. Osobiście lubię tego typu postacie jak Vladimir bardzo dobrze budują napięcie w książce i osobiście wyczekiwałam pojawienia się Vladimira Jego stosunek do głównego bohatera miał ogromny wpływ na kształt tej postaci, surowe wychowanie, wysokie oczekiwania względem dziecka, które jako dziecko Vladimira pochodzi z rodu Syberjakov.
Jednak za maską tego despoty dostrzegłam troskę, którą okazywał żonie, czy nawet Filipowi pchając go na wyższe stopnie kariery w carskim wojsku, lub trzymając nad nim pieczę nawet z daleka.
Pod koniec drugiego rozdziału znów pojawia się ojciec Filipa, który dzięki swoim znajomością pomaga bohaterowi w uzyskaniu awansu, niebyle jakiego gdyż na stopień podchorążego, co oznacza dla niego przejście kilku stopni w górę. Jednak aby otrzymać awans a właściwie wziąć udział w egzaminach musi najpierw przejść bratobójczą walkę. Misja ta nie będzie należała do najprostszych a komplikacje zaczną się już w chwili zatrzymania pociągu przez celowe oblodzenie szyn. To właśnie dzięki tej misji Filip nauczy się, że musi rozważnie dobierać sojuszników i uważać na każdy ich ruch bo nierozwagę może przypłacić życiem. Nie zdradzę wam czy Filipowi udało się awansować podczas egzaminu na podchorążego, powiem jednak, że egzamin ten trzymał mnie w napięciu a pojedynek z Arunasem (obym dobrze odmieniła ) pozwolił nie tylko mnie nabrać respektu do Filipa, ale i jego ojciec spojrzał na syna z zupełnie innej perspektywy. Postać Arunasa czyli egzaminatora i wysokiego rangą wojskowego w carskim wojsku jeszcze nie raz pojawi się w książce a nawet pozowali rozwinąć wątek romantyczny między Flipem a jego przyjaciółką Sarą.
Powiedziałabym, że jest to doskonale napisana fabularna powieść historyczna o patriotyzmie młodego Filipa, który został w swoim życiu poddany wielu próbom. Autorka pokazuje nam również jak ważny wpływ ma na nas dzieciństwo i jak może odcisnąć swoje piętno na życie jako dorosły człowiek. Akcja książki jest płynna i czytelnik nie ma ochoty odłożyć jej na bok a wątek romansu skryty na samym końcu książki pozostawia niedosyt, sama czekam z zapartym tchem na drugą część. Skrycie liczę, że w kolejnej części poznam trochę lepiej moją ukochaną postać czyli Vladimira, lub powstanie o nim osobny tytuł, jeśli tak jestem pierwsza w kolejce do przeczytania
Podsumowując serdecznie gratuluję autorce wspaniale napisanej książki, jeśli to debiut to wyjątkowo udany i życzyć mogę tylko kolejnych tak sprawnie napisanych książek, które trzymają w napięciu do ostatnich stron.
 
Serdecznie polecam.

 

 

 

Drogi czytelniku!

Dziękuję za przeczytanie artykuły. Twoja obecność tutaj to dla mnie już ogromny sukces, lecz jeśli chcesz wspomóc mnie jako autora zapraszam do strony Sklep, gdzie możesz kupić jedną z moich książek, lub wesprzeć mnie na Patronite https://patronite.pl/www.i-pisarz.pl.

Jeszcze raz dziękuję, że odwiedziłeś moją stronę i do zobaczenia!

 

 

 

Najnowsze posty

BLOG

Agnieszka

Czerwińska

Agnieszka

Czerwińska