BLOG

Agnieszka

Czerwińska

BLOG

 Wróć

10 marca 2023

Jeździec bez głowy i inne opowiadania autorstwa Washington’a Irving’a

Booktour - recenzja Cezarego Dąbkowskiego Agnieszka Czerwińska Pokój Nadziei

Piszę, czytam i recenzuję książki dla Was czytelnicy.

Na moim blogu znajdziesz tematykę poświęconą książką, rzeczywistości wydawniczej i wydarzeniom z mojego świata.

Serdecznie dziękuję Ci za odwiedzenie mojej strony, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj informację jakich poszukujesz.

Udanej lektury.

 

Jeździec bez głowy i inne opowiadania autorstwa Washington’a Irving’a

 

 

Dziś zajmiemy się dziewiętnastowieczną literaturą grozy przedstawiającą trzy z wielu opowiadań Washington’a Irving’a. Jednak ja skupię się dziś tylko na najbardziej znanej historii Jeźdźca bez głowy. Amerykański pisarz przedstawia nam opowieść o Ichabodzie Crane’ie - nauczycielu, którego ambicją jest zdobycie zamożnej i pięknej partnerki Katriny Van Tassel, naturalnie jego pobudki nie są do końca umotywowane moralną przesłanką. Pięknie napisany tekst odsłania nam miłość Crane do mistycyzmu, czarów, duchów i innych strzyg. Senna Kotlina była wręcz kolebką legend o jeźdźcu bez głowy, który podczas wojny miał stracić głowę i nawiedzać miasto jako duch. Niestety opowieść skupia się w dużej mierze na nauczycielu, jego życiu a niżeli na tytułowym bohaterze, który pojawia się dopiero pod koniec opowiadania.

Washington Irving stworzył lekkie opowiadanie grozy, lecz napisane tak pięknym językiem typowym na dziewiętnasty wiek, iż każdy powinien choć raz po nie sięgnąć. Nie można zarzucić utworowi braku klimatu.

Jako autorka i własny wydawca musze pochwalić piękne wydanie, ilustrator spisał się tutaj na medal. I jak często ganię czytelników aby nie oceniali książki po okładce w tym wypadku muszę zmienić zdanie, gdyż okłada jest po prostu bajeczna.

 

 

 

Drogi czytelniku!

Dziękuję za przeczytanie artykuły. Twoja obecność tutaj to dla mnie już ogromny sukces, lecz jeśli chcesz wspomóc mnie jako autora zapraszam do strony Sklep, gdzie możesz kupić jedną z moich książek, lub wesprzeć mnie na Patronite https://patronite.pl/www.i-pisarz.pl.

Jeszcze raz dziękuję, że odwiedziłeś moją stronę i do zobaczenia!

 

 

 

Najnowsze posty

BLOG

Agnieszka

Czerwińska

Agnieszka

Czerwińska