BLOG

Agnieszka

Czerwińska

BLOG

 Wróć

03 września 2023

Justynian jakiego nie znacie - recenzja

Piszę, czytam i recenzuję książki dla Was czytelnicy.

Na moim blogu znajdziesz tematykę poświęconą książką, rzeczywistości wydawniczej i wydarzeniom z mojego świata.

Serdecznie dziękuję Ci za odwiedzenie mojej strony, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj informację jakich poszukujesz.

Udanej lektury.

 

Moi drodzy,
miałam znów zaszczyt i przyjemność wziąć do ręki kolejną książką autorstwa Michała Jakuba Kryma Jak wiecie autor napisał esej, czyli formę literacko – naukowa przedstawiająca punkt widzenia autora o tytule Homo artist. Po udanym debiucie wrócił do nas z nowym dziełem, tym razem biografią z elementem fabularnym przedstawiającą Justyniana, czyli cesarza panującego w cesarstwie wschodniorzymskim w latach 527-565.
 
O książce wspominałam Wam już kilka miesięcy temu i bardzo się cieszyłam, że autor ukończył prace a ja mogę w końcu przeczytać utwór i zdać Wam relację. Bo o cesarzu Justynianie I wielkim do tej pory nie posiadałam wielu informacji nawet źródła historyczne nie mówią wiele o tym cesarzu do 40 roku życia, ale autor w biografii pozwala nam poznać postać. Jest to idealna książka zarówno dla osób, które nie wiedzą kim był cesarz, ale jako dodatek dla uczniów, studentów, czy historyków. Pan Krym w książce uszeregował wszystkie informacje o cesarzu Justynianie a dzięki dialogom, które mogły mieć miejsce, dodaje biografii fabularnego zabarwienia.
A teraz w kilku słowach powiem Wam czego ja się dowiedziałam o Justynianie i kilka faktów, które sama zapamiętałam ze szkoły
Na wstępie autor zapoznaje nas z przydatnym kalendarium, rozpoczynającym się od detronizacji ostatniego imperium Cesarstwa Zachodniego Romulusa Augustulusa a kończy kalendarium na śmierci Justyniana.
 
Justynian I Wielki był cesarzem bizantyjski urodził się w Tauresium k. Bederiany ok 482. Władca wszechstronnie wykształconym, cechujący się wysoką kulturą osobistą, o silnej osobowości; był znany z prowadzenia agresywnej polityki w odróżnieniu od Justyna.
Ożenił się z Teodorą, którą uczynił cesarzową a jak możemy przeczytać uroczystość odbyła się w Hagii Sophii, natomiast samo wesele odbyło się w pałacu Cesarki w Konstantynopolu. Co ciekawe na samym weselu zabrakło cesarzowej Eufemii, która zmarła, krótko wcześniej, dzięki dialogom dowiadujemy się, że Eufemia nie była za ślubem pary. Dlaczego? Właśnie takie elementy tłumaczy pan Krym za pomocą fabularnych dialogów, które pochwalam i które czynią książkę bardzo przystępną.
O czym jeszcze dowiemy się w publikacji?
Poznamy cel polityki, czyli chęć odbudowy imperium rzymskiego, z jedną ortodoksyjną wiarą. Dowiemy się o zamknięciu Akademii Platońskiej i poznamy skutki tego czynu.
 
Autor przybliży nam zasługi pary cesarskiej, która zasłynęła na przykład z walki z prostytucją.
Przybliżona zostanie postać siostrzeńca Justyna czyli Petrusa i wiele innych faktów, które przeczytacie właśnie w książce Pana Kryma.
Musze przyznać, że publikacja jest pełna ciekawostek oraz interesujących analiz. Przeczytałam książkę w niecałą godzinę i z chęcią sięgnęłabym po kolejną dotyczącą tak niezwykłej postaci, która zapisała się na kartach historii. Justynian I Wielki, był człowiekiem, który wiedział co chciał osiągnąć w swoim życiu. Dziękuję autorowi za tak wspaniałe przedstawienie postaci.
Na pochwałę zasługuje również szata graficzna będąca fragmentem mozaiki z bazyliki w Rawennie. Książka wydana została w lekki sposób, skład jest czytelny uzupełniony mapami, ilustracjami mozaik, zdjęć i elementów wpływających na miły odbiór lektury a zarazem będące pouczającym dodatkiem.
Serdecznie polecam.

 

 

 

Drogi czytelniku!

Dziękuję za przeczytanie artykuły. Twoja obecność tutaj to dla mnie już ogromny sukces, lecz jeśli chcesz wspomóc mnie jako autora zapraszam do strony Sklep, gdzie możesz kupić jedną z moich książek, lub wesprzeć mnie na Patronite https://patronite.pl/www.i-pisarz.pl.

Jeszcze raz dziękuję, że odwiedziłeś moją stronę i do zobaczenia!

 

 

 

Najnowsze posty

BLOG

Agnieszka

Czerwińska

Agnieszka

Czerwińska