BLOG

Agnieszka

Czerwińska

BLOG

 Wróć

03 września 2023

Polecany tytuł: Żołnierka gorejąca - Mirosława Kostecka

Piszę, czytam i recenzuję książki dla Was czytelnicy.

Na moim blogu znajdziesz tematykę poświęconą książką, rzeczywistości wydawniczej i wydarzeniom z mojego świata.

Serdecznie dziękuję Ci za odwiedzenie mojej strony, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj informację jakich poszukujesz.

Udanej lektury.

 

Kochani! Zapraszam na nową recenzję „Żołnierka gorejąca” autorstwa Mirosławy Kosteckiej to powieść biograficzna, w której wystawiona zostanie na próbę zarówno moralność bohaterki /autorki, jak i nas, czytelników. Powieść ta odsłoni przed nami brutalny świat, w jakim żyją kobiety w różnych krajach, autentyczne zdarzenia i tradycje, będące dla nas aktem zezwierzęcenia, ujrzymy również promyk wiary i walkę o nowe istnienia i próbę przywrócenia kobietą godności i szacunku dzięki wyczyszczeniu. Postaram się w mojej recenzji przedstawić mój punkt widzenia, pragnę zauważyć, że moja opinia jest obiektywna i nie każdy musi się z nią zgodzić. Mirosława, czyli bohaterka naszej powieści od zawsze związana była z wojskiem przez swoich rodziców, ojciec Kosteckiej był zawodowym wojakiem i szefem kompanii, a mama zajmowała się pracą w biurze dowódcy - jak możemy przeczytać.

 

Wpływ rodziców ukształtował bohaterkę, która od najmłodszych lat nie wyobrażała sobie życia poza wojskiem, podobnie jak jej ojciec pragnęła zostać zawodowym żołnierzem, niestety polskie realia pracy w wojsku, w których kobiety są wyszydzane i poniżane, nie pomagały Mirosławie w realizacji marzenia. Kobieta odznaczała się ogromną odwagą, determinacją i siłą, niestety wpływ wojska i rodziców zachwiał jej poczucie kobiecości – co to znaczy? Mirosława uznawała kobiecość i dolegliwości z nią związane za słabość. Odmienna płeć w wojsku sprawiała, że kobieta była narażona na ataki innych żołnierzy, a nasiliły się one po śmierci jej ojca.Nasza bohaterka w trakcie swojej służby poznaję Tahirę, kobietę egipskiego pochodzenia, dzięki, której znajduje poniekąd swoją przyszłą drogę. Egipcjanka dzieli się z Mirosławą sekretem o obrzezaniu, wprowadza ją w świat do tej pory nieznany, uchyla jej rąbka historii obrzezania faraońskiego, jego skutków, czy powodów. Jak wiemy zabieg ten polegał na usunięciu im macicy razem z pochwą i częściowo wargi sromowe, usuwano również piersi.Zacytuję autorkę: „Co ciekawsze, dziewczęta po tych zabiegach piękniały, gęstniały im włosy, rosły wyższe i poprawiała im się znacznie kondycja fizyczna”.Rozmowa ta jest kluczowa dla naszej bohaterki, gdyż sama postanawia się poddać zabiegowi, w tym celu udała się na Słowację – to właśnie tam przeprowadzono zabieg wyczyszczenia a nasza bohaterka dała świadectwo swojego oddania dla wojska i celu jaki sobie wyznaczyła.Nie opiszę tutaj dokładnie całego zabiegu, gdyż był on dla mnie samej bardzo trudnym fragmentem do przetrwania.Powiem jednak, że punkt ten był kluczowy w jej życiu, bo zmienił mentalność naszej bohaterki, dzięki wyczyszczeniu czuła się silniejsza, stawiała czoło mężczyznom bez obawy o swoją kobiecość, widzimy to na przykład w scenie z Jankiem, który kochał się w naszej bohaterce.

 

Niestety wyczyszczenie, jakiemu się poddała zamknęło szansę na romans tych dwoje. Choć, czy ona tego chciała, a może wolała trwać przy Janku, jak równy z równym? O tym dowiecie się czytając książkę, warto zwrócić uwagę na relacje tych dwojga.Mirosława w powieści dzieli się z nami epizodem w świecie modelingu, trudnych relacjach damsko-damskich, czy damsko-męskich, nie zabraknie erotycznych uniesień przedstawionych w bardzo prostolinijny sposób. Bohaterka nie pozwoli nam również na melancholię, gdyż wartka akcja jej życia przełożyła się na powieść, poznamy historię bohaterskiej akcji ratunkowej Mirosławy, gdy jej przyjaciółka i kobieta, dzięki, której zmieniła siebie i swoje poglądy wpadła w opresję, mówimy tutaj o Tahirze.Książka daje nam autentyczny opis krajów, kultury, zachowań, czy różnic kulturowych a uzewnętrznienie odczuć autorki przygotowuję nas na prawdziwe przesłanie książki odsłaniane z każdą stroną. W „Żołnierce gorejącej” bohaterka walczy o godne traktowanie kobiet, odejście od barbarzyńskich sposobów okaleczenia, walczy z przemocą, gwałtami, a nawet kanibalizmem. Jej walka jest również wsparciem potrzebujących zarówno kobiet jak i dzieci, prowadząc ośrodki pomocy, sierocińce…Na chwilę tutaj przystanę, bo historia jednego sierocińca i jednej dziewczynki warta jest dłuższego omówienia, dlatego chciałabym się z Wami, nim podzielić, ten fragment wstrząsnął mną najbardziej. W trakcie swojej misji Mirosława pomogła dziewczynce o imieniu Sara – było to zabiedzone dziecko o europejskich rysach, owoc romansu Europejki z tubylcem.

 

Dziecko po niedomówieniach rodzinnych (mowa była tutaj o kosztach utrzymania), porzucona przez matkę, wyrzucona została również przez rodzinę ojca na ulice, gdzie trafiła do zakonu, a następnie do Mirosławy. Bardzo ciekawie przedstawiony jest system prawno-opiekuńczy w książce, a właściwie jego brak w krajach opisywanych przez autorkę. Dziewczynka mieszkała z Mirosławą i innymi kobietami, była aniołkiem, który uwielbiał się przytulać, wkradała się w łaski czy bohaterki, czy Jaśminy. Niestety jej blask niewinności szybko został zgaszony przez zawiść, dziecko pewnego dnia zostało porwane, zgwałcone a następnie rozczłonkowane, ciało następnie próbowano upiec. A dokonali tego chłopcy, którymi kobiety również się zajmowały, oddani Allahowi wyznawcy skatowali dziecko. Niestety Mirosława i inne kobiety przybyły za późno aby uratować dziecko, mogły jedynie wymierzyć karę zwyrodnialcom, prócz pobicia ich, zostali wykastrowani i przykuci do psich bud… Z trudem uniknęli kary śmierci, lecz czy taka kara rzeczywiście była właściwa? Gdzie jest tak naprawdę granica ludzkiej nienawiści? W tym fragmencie moralność zarówno bohaterki jak i nasza poddana jest próbie o której mówiłam wcześniej, jaką drogę ty byś obrał czytelniku?Jak dowiadujemy się w książce kanibalizm w Kamerunie był rzadkością, lecz wzorce bardzo szybko adaptują młodzi. I tak niewinne dziecko straciło życie, uderzyło to nie tylko w Mirosławę, ale i ja poczułam smutek, choć epizod był krótki. Takich historii znajdziecie znacznie więcej w powieści „Żołnierka gorejąca”. Jak możemy przeczytać w powieści: „Więc nasze działania były tylko próbą ucywilizowania okrutnych praktyk, a promowanie czystości stanowiło alternatywę powszechnemu zdziczeniu”.Zaczynając czytać powieść pani Kosteckiej, nie sądziłam, że młoda ambitna dziewczyna, której marzeniem było zostanie zawodowym żołnierzem przejdzie w swoim życiu tak wiele prób, odczuje tyle bólu i smutku zarazem. Wyczyszczenie, czy obrzezanie będzie dla niej punktem zwrotnym, świadectwem dzięki, któremu będzie w przyszłości mogła walczyć o ucywilizowanie okrutnych praktyk, przywrócenie dobrego imienia kobiet, szacunku i bezpieczeństwa jaki bez wątpienia powinny mieć… posiadać każdy człowiek.

 

Mirosława razem z innymi wyczyszczonymi uratowała setki dzieci przed aborcją, pomogła kobietą i dzieciom. Bohaterka przedstawia nam czystość jako moralną postawę, lecz nie każdy musi zgadzać się z jej poglądami.Książka opowiada o zmianie dziecka w kobietę, o zmianie poglądów, życiowej drogi. To bez wątpienia szokująca powieść, wprawiająca w zadumę i refleksję. Mamy tutaj do czynienia z autentyczną walką, wytrwałością i wiarę w lepsze życie każdego niezależnie od koloru skóry, kultury czy płci. Poświęcenie, może zbyt skrajnie rozumiane jest dla autorki głównym motywem działania, a „czystość” realizowana ingerencją w swoje ciało jest emanacją tego poświęcenia.Niestety nie jest to książka dla każdego przez zbyt mocne fragmenty, uważam, że jest to książka do odbioru +18, bardzo prosty, czasem infantylny język może utrudnić przekaz autorski.„Żołnierka gorejąca” to nietypowa lektura, która jak wspomniałam wcześniej zmusza do refleksji, bo przedstawione w niej okrucieństwo i brutalność oddziela nas jedynie woalem niewiedzy.

 

Autorce życzę, że spełni swoje marzenie i znajdzie pewnego dnia godną następczynie.Jak się Wam podobało? Zostawcie po sobie ślad i zapraszam Was serdecznie do lektury  

 

 

 

Drogi czytelniku!

Dziękuję za przeczytanie artykuły. Twoja obecność tutaj to dla mnie już ogromny sukces, lecz jeśli chcesz wspomóc mnie jako autora zapraszam do strony Sklep, gdzie możesz kupić jedną z moich książek, lub wesprzeć mnie na Patronite https://patronite.pl/www.i-pisarz.pl.

Jeszcze raz dziękuję, że odwiedziłeś moją stronę i do zobaczenia!

 

 

 

Najnowsze posty

BLOG

Agnieszka

Czerwińska

Agnieszka

Czerwińska