BLOG

Agnieszka

Czerwińska

BLOG

 Wróć

15 kwietnia 2023

Recenzja Homo artist Michała Jakuba Kryma

Booktour - recenzja Cezarego Dąbkowskiego Agnieszka Czerwińska Pokój Nadziei

Piszę, czytam i recenzuję książki dla Was czytelnicy.

Na moim blogu znajdziesz tematykę poświęconą książką, rzeczywistości wydawniczej i wydarzeniom z mojego świata.

Serdecznie dziękuję Ci za odwiedzenie mojej strony, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj informację jakich poszukujesz.

Udanej lektury.

 

Kochani, wracam dziś do Was z nową recenzją. Kilka dni temu otrzymałam od autora Michała Jakuba Kryma książkę jego autorstwa pod tytułem Homo artist. Pan Michał jak krótka notka o nim mówi w przeszłości studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Od samego autora wiem, że interesuje się przeróżnymi tematami, stawia na wszechstronność a obecnie zaintrygowała go postać Justyniana – cesarza rzymskiego VI wieku. Mieszkał również w Wielkiej Brytanii a na przestrzeni ostatnich dwóch lat zebrał informację o społeczeństwie konsumpcyjnym a dziś tymi informacjami i swoimi przemyśleniami dzieli się z nami w lekturze Homo artist. Zapytacie mnie dlaczego nie Homo sapiens, gdyż jak sam autor pisze fraza ta stała się przeżytkiem. A sam autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy może nasz gatunek można już traktować jak „homo artist”? Czyli człowieka czującego, artystę, który według autora narodziła się w jaskini Chauvet, to właśnie tam powstało pierwsze malowidło.Dzieło Pana Michała jest esejem, czyli formą literacko-naukową przedstawiającą punkt widzenia autora.W eseju tym Pan Michał porusza bardzo dużą liczbę zagadnień: od początku powstania człowieka, jego ewolucję a nawet czasy współczesne czy problemy obecnego świata w krótkich felietonach. A wszystko to aby udowodnić, że nasz gatunek należy traktować już jak „homo artist”

 

Książkę czyta się szybko po pierwsze dlatego, że książka jest krótka ma zaledwie 53 strony a po drugie autor ma lekkie pióro i w krytyczno-naukowy sposób kreuje swoje poglądy, lecz spostrzeżenia autora mogą nie każdemu przypaść o gustu (łagodnie mówiąc), gdyż jak wspomniałam wyżej są to autorskie przemyślenia o filozoficznym podłożu. Choć jedno stwierdzenie zawarte w książce na pewno nie spodoba się płci pięknej, zacytuje:„Nie mniemam, że kobiety miałyby większe predyspozycje cywilizacyjne od mężczyzn albo byłby od nich inteligentniejsze. Z pewnością jednak płeć męska jest odważniejsza, bardziej śmiała w swych dążeniach, od płci pięknej”.Stwierdzenie to zawarte jest już na dziewiątej stronie i przez chwilę zastanawiałam się jaka autor wybrnie z niego oraz czy w ogóle podejmie dalej ten temat.Sama jestem pisarką i czytając słowa Pana Michała czułam energię, pasję i chęć przekazania czytelnikowi czegoś więcej w publikacji. Autor jak wspomniałam wcześniej przedstawia tutaj własny światopogląd na wiele tematów. Osobiście zaciekawił mnie punkt widzenia autora na temat edukacji.Uważam, że niektóre wątki były za szybko ucinane. Z chęcią przeczytałabym pełną wizję autora na dany temat.

 

Co też zastanowiło mnie czy forma eseju została dobrana odpowiednio do twórczości autora? Ten ciekawy wątek pozostawiam wam do sprawdzenia. Jednak wróćmy do recenzji kochani,zacytuje fragment z książki: „nie będzie to rozprawka czystko naukowa. Zawarte są w niej moje przemyślenia i poglądy, które po części, na razie nie mają pewnego potwierdzenia w świecie nauki…”Sądzę, że autorowi udało się zaciekawić czytelnika niezwykłym tytułem „Homo artist” a jego przemyślenia niekiedy krytyczne sprawią, że czytelnicy zastanawia się nad zgłębianym tematem i jestem pewna, że autora czeka niejedna rozmowa na temat jego poglądów.

 

Dodatkowo dowiedziałam się, że autor myśli nad kolejną książką a więc jest szansa, że niebawem doczekamy się Homo artist II.

 

Kto z Was sięgnie po drugą część?

 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5032320/homo-artist...

 

 

 

Drogi czytelniku!

Dziękuję za przeczytanie artykuły. Twoja obecność tutaj to dla mnie już ogromny sukces, lecz jeśli chcesz wspomóc mnie jako autora zapraszam do strony Sklep, gdzie możesz kupić jedną z moich książek, lub wesprzeć mnie na Patronite https://patronite.pl/www.i-pisarz.pl.

Jeszcze raz dziękuję, że odwiedziłeś moją stronę i do zobaczenia!

 

 

 

Najnowsze posty

BLOG

Agnieszka

Czerwińska

Agnieszka

Czerwińska